Носени от всички – от президенти до студенти, няма толкова егалитарен стил на обувки като оригинални маратонки.. Бърз поглед надолу към нивото на земята ще потвърди, че маратонките са се превърнали в вездесъщите обувки от спортните игрища до градските улици.
Днес е доста трудно да си представим свят, в който маратонките не са съществували. Но превъртете само едно или две поколения назад и идеята за мека, поддържаща обувка за активни занимания наистина беше чужда идея. Едва когато г-н Чарлз Гудиър (с слава на Goodyear welt) се спря на формулата за вулканизиран каучук, пътят за бъдещето на маратонките беше проправен.
След това индийските гумени маратонки – предшественик на модерните маратонки – се появяват на сцената около 1890-те. В сравнение с шумните обувки Oxfords и Derbies с твърда подметка, тези по-меки обувки позволяват на потребителя да се движи в относителна тишина, създавайки термина „маратонки“ за всички следващи спортни обувки с гумени подметки.
Вече не се ограничават до фитнес залата или гардероба през уикенда, модерните маратонки са се превърнали в обект на желание сами по себе си, карайки иначе разумни, възрастни мъже да лагеруват за една нощ пред праговете на магазините като ята обсебени от маратонки свраки, за да получат своята ограничена серия.
Всъщност вече има малко граници за маратонките: те се виждат навсякъде от бягащи пътеки до червени килими в безброй маски, което може да направи още по-трудно да изберете правилния чифт, за който да похарчите трудно спечеления долар следващия път. Надяваме се, че нашето изчерпателно ръководство ще ви улесни малко.
Оригинални маратонки за бягане
Въпреки че повечето от днешните „модни“ оригинали маратонки са напълно неподходящи за вашите сутрешни 5 километра, има други, които са фино настроени, за да осигурят необходимата опора, за да избегнете разтегнати сухожилия. Докато основателят на adidas г-н Адолф „Ади“ Даслер често се цитира като прародител на модерните маратонки, последвалите спортни гиганти, включително Nike и New Balance, са пионери в собствените си технологични иновации. През 70-те години Nike, съоснована от треньора по лека атлетика г-н Бил Бауърман и бизнесмена г-н Фил Найт, представи своите вафлени маратонки. Tези леки маратонки за бягане от чиста бяла кожа се отличава с революционна омекотена подметка – чиято текстура се смята, че е вдъхновена от гофретника за закуска на Bowerman.
По-надолу, New Balance продължи да разширява границите, разработвайки първите маратонки за бягане, направени с технология за лазерно сканиране, за да се постигне перфектно, индивидуално прилягане. Въпреки всичкото това прецизно инженерство за писта и бягаща пътека, маратонките вече са честна игра за добавяне на спортен блясък към повечето тоалети.
Маратонки за тенис
Докато името подсказва, че първоначално са били предназначени за корта, оригинални маратонки за тенис с гумена подметка са открити за първи път в чантите на моряците от Британския флот от 19-ти век. Носеха обувките, за да предотвратят преобръщане на хлъзгави палуби. Британската аристокрация – самата тя не е чужда на морските подвизи – започна да носи обувките по време на тенис игри поради отличното им сцепление и името остана.
Със своя елегантен, елегантен профил и способността си да се съчетават с небрежен и елегантен външен вид, обувките за тенис се превърнаха в хляба и маслото на модерното предлагане на маратонки. И докато всяка марка, която си струва солта, има свой собствен поглед към неостаряващия дизайн, adidas произвежда някои от най-класическите стилове, включително Stan Smiths, който за първи път се появява с това име през 1971 г., и Sambas, който въпреки че е проектиран по-скоро за футболното игрище отколкото в съда (всъщност в края на 40-те години на миналия век), все още попадат в тази категория и са едни от най-популярните ежедневни маратонки днес.
В много отношения популярността на този отличителен дизайн проправи пътя за марки като Common Projects, които преосмислиха стила за вкусовете на 21-ви век, спечелвайки лоялни последователи в процеса. Независимо дали избирате чисто бяло или класическо черно, присъщата безпроблемна гладкост на обувките за тенис ги кара да работят безпроблемно с всичко друго, което носите – всичко от поло и чино шорти през лятото или вълнени панталони и масивни трикотажни дрехи на по-хладните дни.
Баскетболни маратонки
През 1917 г. известен г-н Marquis Mills Converse дебютира с революционна спортна обувка, за да завладее част от процъфтяващия пазар на спортно облекло. Въпреки че постигна известен успех, нещата наистина започнаха да се развиват през 1922 г., благодарение на случайно наемане в лицето на г-н Чарлз „Чък“ Тейлър, професионален баскетболист. Използвайки собствения си опит от корта, Тейлър направи няколко промени в дизайна на оригиналния дизайн на Converse All Star, като добави висока горна линия и лепенка на глезена, за да предложи подобрена защита от наранявания по време на игра. Те незабавно станаха успешни сред спортистите и скоро бяха възприети от студенти и рокабилисти – дори г-н Елвис Пресли ги носеше, когато не носеше сини велурени обувки. По-късно субкултурни групи и артисти от 80-те и 90-те години на миналия век подкрепиха каузата, затвърждавайки статута на рокендрола на високопоставените.
Въпреки че няма много строги правила, когато става въпрос за оформянето им, да вземете пример от покойния г-н Кърт Кобейн – човек, който рядко е бил виждан без чифт – не е лошо място да започнете. Тениска с остроумен лозунг, пухкава жилетка от алпака и добре подправени дънки ще ви помогнат да разберете усещането на фронтмена на Nirvana за безгрижие от 90-те години.
Като алтернатива, ако стилът ви клони повече към спорта и уличното облекло, изберете чифт Nikes. Водейки в разработването на баскетболни маратонки през 80-те години на миналия век, Nike пусна емблематичните Air Force 1 през 1982 г., първите баскетболни обувки, използващи иновативната Air технология на марката за този изключително важен отскок.